KRVNA PLAZMA BOGATA TROMBOCITIMA (PRP terapija)

Krvna plazma bogata trombocitima eleminiše bol i otok u zglobovima, smanjuje jutarnju ukočenost u zglobovima i povećava obim pokreta zgloba.

Nakon bilo kog oštećenja krvnog suda ili oštećenja tkiva, na mestu povrede dolazi do gomilanja i aktivacije trombocita (krvnih pločica). Aktivirani trombociti  oslobađaju velike količine faktora rasta i citokina koji  ubrzavaju oporavak i regeneraciju tkiva. Upravo ovo svojstvo trombocita je iskorišćeno za tzv. PRP tretman.

Biološki efekti PRP-a zavise od njegovog direktnog uticaja na ćelije hrskavice ali i od jakog uticaja na takozvane mezenhimalne matične ćelije. Mezenhimalne matične ćelije mogu dalje da se razvijaju u ćelije hrskavice, kosti, mišića ili masnog tkiva. PRP povećava razmnožavanje mezenhimalnih matičnih ćelija i stimuliše ih da stvaraju više proteoglikana koji predstavljaju gelastu supstancu od koje se najvećim delom sastoji hrskavica. Pored toga krvna plazma blokira stvaranje zapaljenskih citokina odgovornih za bol i razaranje hrskavice.

Zbog svih navedenih efekata krvna plazma se smatra veoma korisnom terapijom za osteoartrozu jer sa jedne strane smanjuje bol i povećava pokretljivost, a sa druge strane usporava napredovanje bolesti i čak popravlja manja oštećenja hrskavice.

PRP terapija

Koje su indikacije za primenu krvne plazme bogate trombocitima?

  • Artroza ramena-omartroza

  • Artroza akromioklavikularnog zgloba

  • Artroze drugih zglobova

  • Sportske povrede

  • Degenerativne bolesti tetiva

  • Nestabilnost zglobova

  • Povrede mišića

  • Bolesti tetiva ramena (sindrom rotatorne manžetne, kalcifikujući tendinitis)

  • Parcijalne rupture tetiva ramena (rupture supraspinatusa, infraspinatusa, subskapularisa)

Koji su efekti PRP terapije?

  • Krvna plazma pokreće regeneratorne mehanizme, što dovodi do saniranja oštećenja hrskavice

  • Sprečava oštećenja hrskavice

  • Smanjuje zapaljenje u strukturama zgloba

  • Eliminiše bol i ukočenost zglobova

  • Povećava obim pokreta u zglobovima

  • Popravlja viskoelastična svojstva sinovijalne tečnosti zglobova

  • Ubrzava oporavak nakon sportskih povreda

Kako se izvodi PRP terapija?

Od pacijenta se uzima krv koja se obrađuje u specijalnim sistemima za izdvajanje i koncentraciju trombocita. Tako dobijena krvna plazma bogata trombocitima se pod kontrolom ultrazvuka ubizgava u zglob, mišić, tetivnu ovojnicu ili druge strukture.

Cela procedura je traje 40 minuta, a izvodi se u lokalnoj anesteziji što tretman čini bezbolnim

Koji su neželjeni efekti krvne plazme?

Kako se krvna plazma bogata trombocitima dobija iz sopstvene krvi pacijenta, alergijske reakcije se ne javljaju. Prvih nekoliko dana nakon primene može doći do prolaznog i blagog blagog pogoršanja tegoba, što predstavlja normalnu reakciju.

Na mestu primene PRP-a može da dođe i do pojave malih modrica, kao posledice uboda igle.

Koje su kontraindikacije za primenu krvne plazme?

PRP terapija se ne primenjuje kod pacijenata koji boluju od trombocitopenije, pacijenata sa hematološkim bolestima , diseminovanim malignim bolestima, akutnim infekcijama. Kod pacijenta koji su na terapiji antikoagulansima, kortikosteroidima ili boluju od drugih teških bolesti davanje PRP-a se procenjuje individualno i sprovodi se uz odgovarajuću pripremu pacijenta.

Kako se pripremiti za PRP terapiju?

Pre davanja krvne plazme važno je da tokom 7-10 dana pacijenti ne uzimaju nesteroidne antiinflamatorne lekove kao što su aspirin, diklofenak, ibuprofen, ketoprofen, aspirin i drugi jer oni inhibiraju aktivnost trombocita i smanjuju efikasnost tretmana.

Na dan intervencije treba uzeti adekvatnu količinu vode.

Kako se ponašati nakon primene krvne plazme?

U prvih 24h nakon aplikacije krvne plazme preporučuje se mirovanje, a nakon toga preporučuje se postepena aktivacija zgloba u zavisnosti od tipa patologije. Mesto uboda bi trebalo zaštiti od kvašenja narednih 6-12h.

Krvna plazma se odlično kombinuje sa odgovarajućom fizikalnom terapijom čime se postižu optimalni rezultati.

Kakva su iskustva nakon primene krvne plazme?

Naša iskustva, ali i iskustva pacijenata sa primenom krvne plazme su vrlo pozitivna i ohrabrujuća.

Kod najvećeg broja pacijenata postižu se odlični rezultati. Kod dela pacijenata kada se primenjuje čista krvna plazma dolazi do blagog pogoršanja tegoba, koje traje 3-4 dana i koje se vrlo lako rešava paracetamolom. Nakon 7-10 dana počinje da se javlja poboljšanje koje se dalje razvija tokom mesec dana. Nakon mesec dana, ako klinička situacija zahteva tretman se može ponoviti. Najbolji efekat se dobija kod PRP terapije kolena, kuka i ramena.

Za degenerativne bolesti u našoj poliklinici se često kombinuje davanje krvne plazme i hijaluronske kiseline, što omogućava da efekat nastupi brže. Pored toga, trombociti sinergistički deluju sa hijaluronskom kiselinom što obezbeđuje još bolje i dugotrajnije rezultate.

O proceduri i prednostima PRP terapije, dr Ivica Jeremić, reumatolog

Krvna plazma (PRP) terapija- cena?

Detaljnije o cenama možete pročitati OVDE, a za sva pitanja i nedoumice možete pozvati našu ordinaciju na 064/237-0707.

 NAŠE USLUGE

Naša ordinacija nudi ekspertske reumatološke preglede, savremenu ultrazvučnu dijagnostiku, PRP terapiju, injekcije hijaluronske kiseline, injekcije kolagena, fizikalnu terapiju, akupunktura, celokupan plan lečenja i rehabilitacije.

celular matriks akcija
hijaluronska kiselina akcija
prp terapija cena
  O NAMA

Godina iskustva 15+

Zadovoljnih pacijenata 10000+

Intervencija na zglobovima 5500+

Naučnih radova 30+

   RADNO VREME

Ponedeljak- Subota

9:00-21:00

  POZOVITE NAS
  NAŠA LOKACIJA

Kneza Miloša 23, II sprat, Beograd

NAŠI LEKARI

Dr Ivica Jeremić

Dr Ivica Jeremić reumatolog Beograd

Profesionalno iskustvo

Dijagnostika i terapija zapaljenskih reumatskih bolesti (reumatoidni artritis, sistemski eritemski lupus, ankilozirajući spondilitis, psorijazni artritis, polimiozitis, dermatomiozitis, vaskulitisi), degenerativnih reumatskih bolesti (artroza šaka, kuka i kolena), metaboličkih bolesti kostiju (osteomalacija, osteoporoza), bolesti deponovanja kristala (giht, hondrokalcinoza), lokalnih bolnih sindroma (bolno rame, bol u vratu, bol u leđima, bolovi nastali zbog zapaljenja tetiva i burzi), kompleksnih regionalnih bolnih sindroma (algoneurodistrofije) kao i specifičnih bolnih sindroma i sindroma hroničnog bola (fibromialgija, miofascijalni bolni sindromi, bol udružen sa polineuropatijama).