Bol u donjem delu leđa

Od bola u leđima u svakom trenutku boluje oko 15 % populacije. Mnogi pacijenti imaju hronični bol u leđima koji u značajno meri narušava kvalitet života. Bol u donjem delu leđa najčešće nije povezan sa ozbiljnim uzrocima. Javlja se kod radno aktivnog stanovništva, naročito kod onih koji puno sede i nedovoljno se bave fizičkom aktivnošću.

Međutim, bol u leđima može da bude povezan sa radikulopatijom, zatim sa prelomom kičmenih pršljenova ili pak može da bude povezan i sa patologijom koja potiče od okolnih tkiva i organa i ima specifičan uzrok.

Nespecifičan bol u donjem delu leđa

Većina pacijenata ima nespecifični bol u leđima, koji nije jasno povezan sa određenim uzročnicima. Bol je obično umerenog intenziteta, ne širi se i nihe povezan sa neurološkim ispadima. Ujutru je obično prisutna samo kratkotrajna ukočenost, a psihofizički stres, nezadovoljstvo i nedovoljna fizička aktivnost pogoršavaju tegobe.

U pogoršanju bola se daju analgetici, a na duži rok najbolja prevencija i lečenje predstavlja fizičko vežbanje, odnosno specifične vežbe za jačanje muskulature leđa.

Bol u leđima povezan sa radikulopatijom

Bol u leđima povezan sa radikulopatijom može da bude veoma velikog intenziteta. Pacijenti se žale obično na bol u krsnom predelu koji se širi zadnjom stranom noge. Bol često otežava hod, a nekada može da remeti i san. Najčešće se javlja nakon fizičkog opterećenja u neadekvatnom položaju.

U akutnim fazama bol se leči kombinovanom primenom potentnih anagletika, a postepeno se pacijent uključuje u program rehabilitacije. Kod odabrne grupe pacijenata mogu se davati lekovi koji deluju na hronični bol.

Bol u leđima povezan sa frakturom pršljenova

Frakture kičmenih pršljenova nisu retke, naročito u populaciji starijih žena koje boluju od osteoporoze. Često su povezane sa vrlo intenzivnim bolovima. Nekad frakture pršljenova mogu da uzrokuju i značajan neurološki ispad i da dovedu do značajnog narušavanja kvaliteta života. Dijagnoza se postavlja standardnim rendgenskim snimanjem kičme.

Lečenje bola koji je povezan sa frakturama je kompleksnu i ukljuzčuje više modaliteta terapije. Mora se prvo pristupiti lečenju osteoporoze kako bi se smanjila mogućnost od daljih fraktura. U akutnim fazama se daju analgetici, nekada se daju preparati kalcitonina, a često je neophodno ukombinovati i preparate koji deluju na neuropatski bol. Dobri efekti se postižu i primenom fizikalne terapije, naročito primenom biostimulativnog magnetnog polja.

 NAŠE USLUGE

Naša ordinacija nudi ekspertske reumatološke preglede, savremenu ultrazvučnu dijagnostiku, PRP terapiju, injekcije hijaluronske kiseline, injekcije kolagena, fizikalnu terapiju, akupunktura, celokupan plan lečenja i rehabilitacije.

celular matriks akcija
hijaluronska kiselina akcija
prp terapija cena
  O NAMA

Godina iskustva 15+

Zadovoljnih pacijenata 10000+

Intervencija na zglobovima 5500+

Naučnih radova 30+

   RADNO VREME

Ponedeljak- Subota

9:00-21:00

  POZOVITE NAS
  NAŠA LOKACIJA

Kneza Miloša 23, II sprat, Beograd

NAŠI LEKARI

Dr Ivica Jeremić

Dr Ivica Jeremić reumatolog Beograd

Profesionalno iskustvo

Dijagnostika i terapija zapaljenskih reumatskih bolesti (reumatoidni artritis, sistemski eritemski lupus, ankilozirajući spondilitis, psorijazni artritis, polimiozitis, dermatomiozitis, vaskulitisi), degenerativnih reumatskih bolesti (artroza šaka, kuka i kolena), metaboličkih bolesti kostiju (osteomalacija, osteoporoza), bolesti deponovanja kristala (giht, hondrokalcinoza), lokalnih bolnih sindroma (bolno rame, bol u vratu, bol u leđima, bolovi nastali zbog zapaljenja tetiva i burzi), kompleksnih regionalnih bolnih sindroma (algoneurodistrofije) kao i specifičnih bolnih sindroma i sindroma hroničnog bola (fibromialgija, miofascijalni bolni sindromi, bol udružen sa polineuropatijama).

ISKUSTVA NAŠIH PACIJENATA

Divna Vuksanović