Jedna od fizikalnih terapija koja daje efikasne rezultate kod pacijenata sa različitim mišićno-koštanim problemima jeste ultrazvučna terapija. Moramo da napomenemo da je pre svake fizikalne terapije veoma važno da se najpre uradi pregled, koji u našoj ordinaciji obavlja lekar specijalista sa dugogodišnjim iskustvom, kako bi se tačno dijagnostikovao problem koji treba otkloniti. Tek nakon jasno postavljene dijagnoze određuje se vrsta fizikalne terapije koja će dati najbolje rezultate. Kada je reč o terapiji, ona neretko obuhvata nekoliko različitih terapijskih metoda kako bi se za što kraće vreme došlo do maksimalnih rezultata i kako bi poboljšanje kod naših pacijenata što brže usledilo. Jedna od tih metoda jeste upravo terapija ultrazvukom koja podrazumeva primenu zvučnih talasa u terapeutke svrhe.

Kao samostalna, ili kao dodatna terapijska metoda ultrazvučna terapija pokazala se kao jedna od efikasnijih procedura koja za kratko vreme daje veoma dobre rezultate u poboljšanju različitih stanja, a posebno kod pacijenata nakon povreda.

Ultrazvučna terapija je siguran i pouzdan metod za tretiranje različitih stanja. Napominjemo da je ovaj vid terapije potpuno bezbolan i veoma prijatan za pacijente.

Na koji način deluje ultrazvuk?

ultrazvučna terapija ultrazvuk

Kao posledica apsorpcije ultrazvučnih talasa dolazi do zagrevanja tkiva i ubrzanja protoka krvi. Ultrazvuk povećava propustljivost ćelijskih membrana, omogućavajući lokalnu aplikaciju lekova na tretirano mesto – ultrasonofroreza.

Takođe, ultrazvučni talasi vrše masažu mišića, ligamenata i tetiva, čime dovode do opuštanja tretiranih struktura. Ultrazvuk ispoljava analgentski efekat (protiv bola), deluje protivupalno, smanjuje mišićni spazam i pospešuje zarastanje tetiva posle povreda.

Kako izgleda ultrazvučna terapija?

Na tretiranu regiju nanosi se gel sa određenim lekom, npr diklofenak, ibuprofen ili prirodnim ekstraktima (kamfor, gavez itd).
Zatim se vrši aplikacija preko ultrazvučne sonde. Zahvaljujući pojačanoj ćelijskoj propustljivosti nastalom dejstvom ultrazvučnih talasa omogućava se postizanje visoke koncentracije leka, bez štetnih sistemnskih efekata, što se naziva ultrasonoforeza.

Kombinujući efekat ultrasonoforeze koja omogućuje visoku koncentraciju aktivne supstance na tretiranom mestu, sa nežnom masažom tkiva i protivupalnim atimulativnim i analgetskim efektom ultrazvuka vrlo brzo postižemo olakšanje tegoba.

Koji su efekti ultrazvučne terapije?

Prednost ultrazvuka u odnosu na ostale vrste fizikalne terapije jeste u tome što prodire dublje u tkiva i najviše se absorbuje u ligamentima i tetivama. U terapijske svrhe primenjuje se ultrazvuk frekvencije od 1 MHz do 3 MHz.

Terapija ultrazvukom je klasifikovana kao mehaničko-termička terapija, ali i hemijska s obzirom na složeni efekat koji se dobija.

  • Kada govorimo o mehaničkom reč je o mikromasažnom efektu koji se ispoljava prilikom terapije ultrazvukom.
  • Toplotno delovanje nastaje umerenim povećanjem temperature tkiva tretirane regije i širenjem krvnih sudova.
  • Hemijsko delovanje odnosi se na pojačano delovanje oksidacionih procesa u tkivima i ubrzanju njihovog metabolizma.

Koje su indkacije za primenu ultrazvuka?

ultrazvučna terapija bol
  • Spondilotične promene kičmenog stuba

  • Burzitis, entezitis

  • Degenerativne promene zglobova (koksartroza, gonartroza)

  • Razne vrste sportskih povreda

Kada se ne preporučuje ultrazvučna terapija?

Ova terapijska metoda ne preporučuje se kada pacijent boluje od malignih tumora, ima krvarenja i sklonosti ka pojačanom krvarenju, ima akutnu infekciju, ima akutno zapaljenje, ima srčani pacemaker ili ozbiljnije srčano oboljenje i ima manje od 16 godina.

Kakva su iskustva nakon ultrazvučne terapije?

Prvi iskustveni utisak pacijenata jeste da je tretman prijatan i da blago masira zahvaljujući mikrovibracijama koje ultrazvučna terapija pruža. Ovim delovanjem stvara se kompresija i dilatacija tkiva, što omekšava ćelijske membrane i omogućava lakši protok kiseonika i hranljivih materija, ali istovremeno i oslobađanje od štetnih materija.

Nakon terapije ultrazvukom kod naših pacijenata dolazi do poboljšanja prvobitnog stanja. Ultrazvučna terapija deluje:

  • Analgetički (bol se smanjuje)
  • Regenerišuće, jer ova terapija utiče na regenerazciju tkiva
  • Na smanjenje mišićnog spazma
  • Na povećanje cirkulacije
  • Tako što pospešuje brži oporavak mišića i tetiva naročito nakon povreda
  • Tako što pospešuje zarastanje kostiju nakon preloma.

Koja je cena ultrazvučne terapije?

Cena terapije ultrazvukom zavisi od indikacije zbog koje dolazite na tretman, pa se tako cena kože razlikovati zavisno od regije tela na kojoj se primenjuje, kao i od broja terapija koje preporučuje lekar specijalista.

Detaljnije o cenama možete pročitati OVDE, a za sva pitanja i nedoumice možete pozvati našu ordinaciju na 064/237-0707, a naše ljubazno i stručno osoblje će vam detaljno objasniti sve u vezi sa ultrazvučnom terapijom.

 NAŠE USLUGE

Naša ordinacija nudi ekspertske reumatološke preglede, savremenu ultrazvučnu dijagnostiku, PRP terapiju, injekcije hijaluronske kiseline, injekcije kolagena, fizikalnu terapiju, akupunktura, celokupan plan lečenja i rehabilitacije.

celular matriks akcija
hijaluronska kiselina akcija
prp terapija cena
  O NAMA

Godina iskustva 15+

Zadovoljnih pacijenata 10000+

Intervencija na zglobovima 5500+

Naučnih radova 30+

   RADNO VREME

Ponedeljak- Subota

9:00-21:00

  POZOVITE NAS
  NAŠA LOKACIJA

Kneza Miloša 23, II sprat, Beograd

NAŠI LEKARI

Dr Ivica Jeremić

Dr Ivica Jeremić reumatolog Beograd

Profesionalno iskustvo

Dijagnostika i terapija zapaljenskih reumatskih bolesti (reumatoidni artritis, sistemski eritemski lupus, ankilozirajući spondilitis, psorijazni artritis, polimiozitis, dermatomiozitis, vaskulitisi), degenerativnih reumatskih bolesti (artroza šaka, kuka i kolena), metaboličkih bolesti kostiju (osteomalacija, osteoporoza), bolesti deponovanja kristala (giht, hondrokalcinoza), lokalnih bolnih sindroma (bolno rame, bol u vratu, bol u leđima, bolovi nastali zbog zapaljenja tetiva i burzi), kompleksnih regionalnih bolnih sindroma (algoneurodistrofije) kao i specifičnih bolnih sindroma i sindroma hroničnog bola (fibromialgija, miofascijalni bolni sindromi, bol udružen sa polineuropatijama).