Kolagen je protein koji je najzastupljeniji u ljudskom telu. Ulazi u sastav svih naših organa: kože, kostiju, mišića, tetiva, krvnih sudova.
Kolageni lanci su u koži uronjeni u gelastu susptancu i daju koži elastičnost i čvrstinu. U kostima, kolagen je uronjen u masu koja je izgrađena od minerala kalcijuma i fosfora i važan je za čvrstinu kostiju. Hrskavica se sastoji iz kolagenih valkana koja su uronjena u gel koji se sastoji iz složenih šećera. Dakle, kolagen čini osnovu većine naših tkiva i izuzetno je važan za normalno funkcionisanje.

Primećeno je da se tokom starenja količina kolagena u našim tkivima smanjuje pa naša tkiva gube elastičnost i čvrstinu. Jedan od razloga za nastanak bora je upravo gubitak kolagena u koži. I ne samo da se gubi, već pod uticajem različitih faktora kao što je sunčevo zračenje, pušenje, ishrana bogata prostim šećerima dolazi do oštećenja molekula kolagena i njegove razgradnje.

Poslednjih godina na tržištu postoji veliki broj suplemenata na bazi kolagena koji imaju različite benefite za zdravlje.

kolagen

Šta zapravo kolagen čini za vaše zdravlje?

Kolagen za zdravlje zglobova

Tokom starenja u zglobovima dolazi do postepenog gubitka hrskavice odnosno javlja se bolest koja se zove osteoartritis ili artroza zglobova. Artrozu ubrzavaju različiti faktori, kao što je prekomerno opterećenje zglobova npr. kod gojaznih osoba, preterana upotreba zglobova kao npr kod sportista, prethodne povrede zglobova i tako dalje. Već smo rekli da je glavna komponenta hrskvice kolagen, pored složenih šećera.

U laboratorijskim uslovima je pokazano da kada se kolagen dodaje kulturi ćelija hrskavice on stimuliše stvaranje novog hrskavičavog tkiva. Takođe, kada se dobrovoljcima daje kolagen u njihovom urinu se izlučuje manje razgradnih produkata hrskavice što posredno ukazuje da kad se unosi kolagen dolazi do manje razgradnje hrskavice, a moguće da je stimulisati i stvaranje hrskavice.

U velikoj metaanalizi-a metaanaliza je zaključak više kliničkih studija i smatra se najjačim stepenom dokaza u medicini, pokazano je da davanje preparata kolagena dovodi do smanjenja bola u ukočenosti u kolenu nakon 12 nedelja terapija. Uticaj kolagena je značajno bio veći na ukočenost kolena.

Studija sprovedena u Australiji pokazala je da davanje kolagena sat vremena pre vežbanja značajno povećava stvaranje kolagena nakon vežbanja i smanjuje rizik za nastanak sportskih povreda. U grupi sportista pokazano je da davanje kolagena tokom 6 meseci značajno smanjuje bol u miru i tokom fizičke aktivnosti.

Iako postoje brojni dokazi da je kolagen koristna za zdravlje zglobova, ipak za suplemente glukozamina postoji više dokaza o efikasnosti, pa preporučujemo kombinaciju ovih suplemenata.

Kolagen i koža

Već smo rekli da je kolagen glavni sastojak kože, a da su gubitak elstičnosti kože, nastanak bora i gubitak tonusa kože povezani sa oštećenjem kolagena i padom njegove količine u koži.

U studiji koja je trajala 8 nedelja žene su uzimale suplemente kolagena ili placebo (lažni lek). Žene koje su dobijale suplemente kolagena prijavile su da im je koža značajno bolje hidrirana i elstičnija. Nakon 12 nedelja došlo je do smanjenja dubine bora.

Kolagen i mišićna masa

U grupi mladih zdravih mušakaraca suplementacija sa 15g kolagena dnevno dovelo je do značajnog porasta mišićne snage i mišićne mase u odnosu na grupu onih koji su samo vežbali. Kod premenopoazalnih žena davanje kolagena uz fizičko vežbanje utiče na smanjenje masti u telu i povećanje mišićne mase.

U starosti često dolazi do pada mišićne mase koji se naziva sarkopenija i koje je često razlog za lošu funkcionalnu sposobnost starijih ljudi. Suplementacija kolagenom može da utiče na očuvanje mišićne mase u starosti.

Kolagen smanjuje gubitak koštane mase

Ovo delovanje kolagena može biti od koristi pacijentima koji boluju od osteoporoze. Treba naravno shvatiti da je za lečenje osteoporoze kolagen samo pomoćno sredstvo, zajedno sa vitaminom D i preparatima kalcijuma.

Kolagen popravlja kardiovaskularno zdravlje

Kardiovaskularne bolesti su najčešći razlog smrti u savremenom društvu. Srčani i moždani udar nastaju zbog promena na krvnim sudovima usled procesa ateroskleroze. U jednom istraživanju, pokazano je da suplementacija sa 16g kolagena tokom 6 meseci povećava elastičnost arterija u odnosu na periiod pre početka suplementacije.

Takođe je došlo do porasta dobrog holesterola za 6%. Svi ovi učinci dugoročno mogu da utiču na zdravlje kardiovaskularnog sistema i prevenciju kardiovaskularnih bolesti.

Još neke koristi od uzimanja kolagena:

  • Kolagen utiče na bolove poreklom iz tetiva i nestabilnih zglobova. Višenedeljna suplementacija kolagenom pokazala je uticaj na bol u ahilovoj tetivi, kao i na bol zbog nestabilnog skočnog zgloba.
  • Suplementi kolagena povećavaju čvrstinu noktiju i ubrzavaju rast noktiju
  • Kolagen može da ubrza zarastanje rana
  • Suplementacija kolagenom uz fizičko vežbanje može da popravi izgled celulita kod žena.
  • Uzimanje kolagena može pozitivno da utiče na crevnu floru

Da li kolagen utiče na mršavljenje?

Nije pokazano da kolagen direktno utiče na gubitak kilograma. Ipak, ako napitkom koji je bogat kolagenom zamenite večeru, smanjićete unos kalorija, smanjićete razgradnju sosptevenih proteina i pospešiti mršavljenje ako se na programu redukcione dijete i vežbanja.

Da li je bezbedno uzimati kolagen? Koja su neželjena dejstva?

Generalno je bezbedno dugoročno uzimati preparate kolagena za većinu ljudi. Jedino pažnju treba obratii eventualno kod bubrežnih bolesnika kojima je preporučena dijeta sa smanjenim unosom proteina.

Preprati kolagena se obično odlično podnose. Kod malog broja pacijenata se može javiti mučina, nelagodnost u stomaku i retko proliv. Treba obratiti pažnju na to da je kolagen često spakovan sa različitim drugim suplementima, kao što je glukozamin i da ovi drugi sastojci zapravo mogu biti povezani sa mučninom. Tako da savetujemo da ako imate problem sa uzimanjem kolagena jednog prozvođača ima smisla da ga zamenite kolagenom drugom prozivođača jer se podnošljivost može razlikovati i od vrste proizvoda koji koristite.

Retko preparati kolagena mogu da izazovu alergijske reakcije. U tom slučaju treba zameniti vrstu kolagena. Na primer ako ste uzimali kolagen koji je dobijen iz pileće hrskavice, možete ga zameniti svinjskim kolagenom.

Koliko dnevno treba uneti kolagena?

Iako postoje studije koje su rađene sa vrlo malom dozom kolagena, većina studija je rađena sa dozom od 10-15g pa je to neka preporučena količina koju bi trebalo uneti.

Kada je najbolje vreme za uzimanje kolagena?

Kolagen treba rastvoriti u vodi, ostaviti nekoliko minuta da nabubri i popiti uveče pre spavanja. Regenerativni procesi se odvijaju tokom noći i tada je najbolje da se uzme. Izuzetak je kod ljudi koji intenzivno vežbaju, tada uzimanje kolagena sat vremena pre vežbanja može da smanji rizik od povreda i ubrza oporavak nakon treninga.

kolagen

Koji tip kolagena da uzmem?

Postoji mnogo preparata kolagena na tržištu. Kolagen u obliku praha ili tečnosti obično je koncentrovaniji. Ako želite da dominatno utičete na zdravlje zglobova onda je bolje da se odlučite za preparate koji sadrže kolagen tipa II.

Ako vam je bitnija lepota kože i noktiju, onda se odlučite za one preparate koji sadrže kolagen tipa I.

Da li goveđi želatin može da zameni uzimanje kolagena?

Molekuli želatina su dosta veliki i često se neadekvatno vare. Iako želatin takođe može da pokaže neki koristan efekat, unos preparata kolagena je mnogo pouzdaniji jer se radi o molekulima koji su značajno manji (kolagen je “iseckani” želatin).

Sa druge strane, mnogi preparati goveđeg želatina su nepouzdanog porekla i sumnjivog kvaliteta.

U velikoj količini se kolagen nalazi u svinjskoj i pilećoj koži i čorbi koja se kuva od kostiju. Pihtije su zapravo bogat izvor kolagena. Ali i dalje se vodi debatada li hrana koja je bogata kolagenom može da ima iste benefite kao unos suplemenata kolagena.

Da li mogu da stimulišem stvaranje sopstvenog kolagena?

Postoje podaci da zdrav način života može da utič na količinu kolagena koje pravi naše telo. Pušenje smanjuje stvaranje kolagena. Takođe sunčevi zraci značajno smanjuju produkciju kolagena u koži i utiču na razgradnju postojećeg kolagena. Iz tog razloga je korišćenje zaštitnog faktora jedan od najvažnijih načina prevencije gubitka kolagena i starenja kože.

Unos velike količine šećera takođe ima nepovoljan uticaj na kolagen. Šećer može da vrši takozvanu glikolizaciju molekula kolagena i da ih hemijski menja, što ubrzava njegovo razgradnju i menja osobine. Takav kolagen postaje manje kvalitetan, pa je primećeno da ishrana sa puno šećera pospešuje nastanak bora i recimo pogoršava bolove u kolenima kod osoba koje imaju oštećenu hrskavicu.

Najveći deo molekula kolagena izgrađen je iz aminokiseline prolina i glicina, a za samo stvaranje kolena potrebni su vitamin C i bakar. Prolin se u većim količinama nalazi u belancima, mlečnim proizvodima pečurkama i proizvodima od žitarica. Vitamina C ima u citrusima, paprici, kupusu, šipurku i raznim drugim vrstama svežeg voća i povrća. Bogati izvori bakra su meso, kokos, susam, indijski orah i sočivo.

kolagen

Podelite članak!